شبکه بهداشت و درمان عباس اباد
۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين
br ENGLISH
تاثير ماهواره بر حجاب

از تأثير ماهواره ها در حجاب تا عدم نظارت بر توليدي ها

از تأثير ماهواره ها در حجاب تا عدم نظارت بر توليدي ها
يكي از عواملي كه باعث رواج بدحجابي شد، زياد شدن ماهواره در منازل بود كه در سايه ي غفلت نهادهاي نظارتي همانند سرطان به جان خانواده ها افتاد.سرپرستان خانواده ها هم خيلي راحت آن را پذيرفتند غافل از اينكه اين بشقاب سربه هوا،الگوي فرزندان آنها ميشود و آنها را هم سربه هوا و بي قيد و شرط خواهد كرد.

حجاب و پوشش بانوان در كشور ايران پيشينه اي طولاني و تاريخي دارد به طوري كه در كتيبه ها و آثار باستاني به جاي مانده از زمانهاي گذشته هيچ كس عريان و يا حتي نيمه عريان نيست.

نكته قابل توجه ديگر لباسهاي باستاني در مقايسه با البسه امروزي بلندي و راحتي آنها بود. اين نوع لباس‌ها كه پوشش كامل را دارا بود و راحتي را هم به همراه داشت علاوه بر ايران در سرزمين هاي عرب نشين، در كشورهاي هند، افغانستان، پاكستان،مراكش و يمن و حتي مردمان بومي آفريقا ديده مي‌شد كه همه اينها وجهه اشتراكي براي مردمان اين سرزمين ها بود.

در هفدهم دي ماه 1314 كه يادآور خاطره تلخ كشف حجاب اجباري توسط رضاخان بود به دليل خفقان حاكم بر آن زمان و حكومت ديكتاتوري، رعايت حجاب توسط بانوان اصيل و معتقد به صورت پنهاني و در خفا انجام مي‌شد؛ حتي اين بانوان براي عبور و مرور در محله ها نقشه هايي را پي ريزي كرده تا ضمن حفظ جان خود، دين خود را نيز حفظ كنند.

 

البته جاي شكر باقي است كه روند كشف حجاب به مرور زمان رو به زوال گذاشت و در نهايت با پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران و رعايت مسئله حجاب به عنوان يك اصل به كلي فراموش شد؛به طوريكه از انقلاب اسلامي ايران با نام انقلاب حجاب ياد مي‌كنند.

به هر صورت مي توان گفت مسئله حجاب در ايران به جز محدوده  زماني سالهاي 1314 تا 1357 كه دچار "بي حجابي" شده بود، هميشه به شكل اسلامي و كامل رعايت شده و هميشه به عنوان يك اصل براي خانم ها برقرار بوده،اصلي كه نه به عنوان محدوديت بلكه به عنوان يك رمز،يك سمبل و يك شعار است و در نهايت مصونيت زن را درپي دارد.

مقدمه بالا آشنايي مختصري بود با چگونگي حجاب در زمان باستان و زمان معاصر كشور ايران و مقدمه اي بود براي اينكه دريابيم چرا وضعيت حجاب اين روزهاي كشور دچار بيماري بدحجابي شده؟! حجاب زنان مسلمان ايران از كجا آمده؟در كجا قرار گرفته؟ و به كجا ميرود؟

فراموش نكنيم كه "بدحجابي" با "بي حجابي" زمين تا آسمان تفاوت دارد! نوع پوشش در غرب و يا در دوره رضاخان كه با نام بي حجابي يا آزادي حجاب شناخته مي‌شود،جاي هيچ بحثي ندارد؛ به دليل اينكه قانون بر آزادي حجاب و نداشتن آن است در نتيجه خود به خود ايراد به بي حجابي و رعايت حجاب اسلامي از بين ميرود.

اما در سوي ديگر،جامعه اي اسلامي وجود دارد كه در آن قانون و اصل بر اين است كه حجاب به صورت كامل رعايت شود. پس در چنين جامعه اي مسئله بي‌حجابي از بين مي‌رود و اصلا وجود خارجي ندارد؛ ولي آنچه تيشه به ريشه اين جامعه و دين آن ميزند مسئله بدحجابي است كه صد برابر از بي حجابي خطرناك تر و زيان بار تر است.

متأسفانه حال و روز حجاب اين روزهاي كشور زياد خوب نيست و اسير بدحجابي شده كه براي يك مملكت اسلامي يك آفت اجتماعي محسوب ميشود و نوعي تمسخر و توهين به حجاب است.

هرچه از زمان انقلاب به زمان حال نزديك مي‌شويم سير صعودي بدحجابي را شاهد هستيم كه متأسفانه از جانب هيچ نهادي درمان خاصي براي آن درنظرگرفته نمي‌شود.تنها برخورد و درماني كه با اين آفت اجتماعي شده،برپايي نهاد گشت ارشاد بوده است؛كه نه تنها يك درمان مقطعي است بلكه عارضه ي تشديد بدحجابي را هم در پي دارد.

به كثرت ديده شده فردي كه توسط گشت ارشاد مورد برخورد قرار ميگيرد نه تنها بهبودي در وضع حجابش ايجاد نمي‌شود بلكه بدتر هم مي‌شود.

نكته اي كه بايد به آن توجه داشت اين است كه مسئله  بدحجابي كه به مرور زمان ايجاد شده، بايد با كارهاي زير ساختي فرهنگي به مرور زمان درمان و ريشه كن شود و از برخوردهاي گازانبري پرهيز شود؛ البته لازم به ذكر است در مقاطع زماني و مكاني خاص، مانند نيمه شعبان  يا چهارشنبه سوري و ... كه بدحجابي در آن فوران مي‌كند، اين نوع برخوردها كه مسئولين محترم گشت ارشاد وظيفه ي آن را عهده دار هستند خيلي هم به جاست؛ البته نبايد فراموش كرد كه كار فرهنگي و ريشه اي هميشه در اولويت باشد.

 

ماهواره هايي كه آتش به حجاب زد

يكي از عواملي كه باعث رواج بدحجابي شد، زياد شدن ماهواره در منازل بود كه در سايه ي غفلت نهادهاي نظارتي همانند سرطان به جان خانواده ها افتاد. سرپرستان خانواده ها هم خيلي راحت آن را پذيرفتند غافل از اينكه اين بشقاب سربه هوا،الگوي فرزندان آنها ميشود و آنها را هم سربه هوا و بي قيد و شرط خواهد كرد.

 ورود ماهواره به منازل مي‌تواند معلول بي كيفيت و بي محتوا شدن تلويزيون داخلي باشد،رفته رفته فشن هاي خياباني به راه افتاد و دانشگاه ها و مناسبت هاي خاص،مكاني مناسب شد براي گسترش بدحجابي؛البته هنرمندان هنرمند ايراني هم بيكار نبودند و با گذشت زمان آنها هم نوع ديگري از فشن بدحجابي را در سينما و تلويزيون به راه انداختند تا خوراك جوانان مشتاق مد جور شود.

مسئولين مربوطه رسانه ملي هم هيچ واكنشي به رواج بدحجابي نشان ندادند و مجوز پشت مجوز بود كه براي فيلم ها و سريال ها صادر مي‌شد.

 

لزوم نظارت بر توليدي ها براي بهبود وضعيت حجاب

همانطور كه در ابتدا گفتيم در ايران باستان لباس هايي كه دوخته و توليد مي‌شد، هم پوشش كامل را داشت و هم راحت بود اما در دهه اخير توليدي هاي لباس انگار در يك كشور غربي و غيراسلامي مشغول فعاليت هستند.

آزادي عمل توليدي‌هاي لباس كه هيچ فيلتر اسلامي را در دستور كار ندارند بسيار تعجب برانگيز است؛ توليد انواع و اقسام ساپورت ها،مانتوها و شلوارهايي كه در شأن زن و دختر ايراني نيست و هيچ مصونيتي را هم در پي ندارد، از جمله هنرهايي است كه از اين توليدي هاي آزاد و منشوري خلق مي شود. البته از زحمات مغازه هايي كه اين آثار هنري را پشت ويترين مغازها و در دسترس مدگراها قرار مي‌دهند بايد تشكر فراوان كرد و آزادي عمل آنها را بايد تحسين كرد.

1393/07/09
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal