شبکه بهداشت و درمان عباس اباد
۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين
br ENGLISH
عوارض تزريق غيراصولي

بسمه تعالي

عوارض تزريق غيراصولي

از عوارض تزريق عضلاني غيراصولي مي‌توان به عفونت و آبسه و درد درمحل تزريق، انقباض غيرطبيعي عضلاني ـ اسكلتي، شكسته‌شدن سوزن در داخل بدن، ورود سوزن به داخل استخوان يا عروق اصلي و از همه خطرناك‌تر ورود سوزن به داخل عصب و فلج و ناكارآمدي هميشگي عضو اشاره كرد.

از عوارض تزريق وريدي هم مي‌توان به التهاب وريد و عفونت محل تزريق، خونريزي زير پوستي، بروز حساسيت‌هاي ناگهاني دارويي و از همه خطرناك‌تر ادم ريوي كه بر اثر نبود تنظيم سرعت ورود مايعاتي همچون سرم به داخل رگ است و به نوعي موجب حبس بيش از حد آب در عروق مي‌شود، اشاره كرد. اشتباه در شناسايي نوع تزريق و ناآگاهي در نحوه اختلاط داروهاي تزريقي تركيبي مي‌تواند منجر به شوك و در نهايت مرگ بيمار شود.

هنگام تزريق دارو به اين نكات توجه كنيد:

1 ـ‌ براي تزريق دارو به بيمارستان يا درمانگاه‌هاي مجهز مراجعه كنيد تا در صورت بروز عوارض احتمالي دارو فوريت‌هاي پزشكي در دسترس باشد.

2 ـ قبل از تزريق از تاريخ مصرف آمپول يا سرنگ مطمئن شويد. آمپول ظرف شيشه‌اي استريلي است كه جهت نگهداري دوز مشخصي از دارو تهيه مي‌شود.

3 ـ فرد تزريق‌كننده بايد لباس سفيد و تميز به تن داشته و هنگام تزريق دست‌هاي خود را با آب و صابون شسته و دستكش بپوشد.

4 ـ براي استريل محل تزريق از پنبه يا پد الكلي استفاده شود و هرگز پنبه الكل از قبل آماده شده استفاده نشود. به كار بردن عطرهاي الكل‌دار يا تركيبات اين چنيني منع مصرف دارد.

5 ـ براي كاهش درد ناشي از تزريق عضلاني حتما روي تخت دراز كشيده و كامل به روي شكم بخوابيد و از خم‌كردن پاها خودداري كنيد و با يك نفس عميق، عضلات‌تان را شل كنيد.

فرو بردن و بيرون كشيدن سوزن بايد با سرعت انجام شود، اما تزريق محلول به آرامي انجام گيرد.

6 ـ قبل از تزريق بهتر است استحمام كنيد. پوست تميز عفونت‌هاي احتمالي ناشي از تزريق را به حداقل مي‌رساند.

7 ـ محل تزريق را بعد از هر بار تزريق تغيير دهيد. بهتر است محل تزريق را ماساژ ندهيد چراكه دارو سريع‌تر از حد معمول جذب مي‌شود.

8 ـ هيچ گاه كودكان را از تزريق نترسانيد. با آنها صادقانه رفتار كنيد تا به شما اعتماد كنند.

1394/12/03
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal