شبکه بهداشت و درمان عباس اباد
۱۴۰۰ شنبه ۲ بهمن
br ENGLISH
18 عادت مخرب براي دندان...

18 عادت مخرب براي دندان...

جويدن يخ

يخ ماده اي طبيعي و بدون شكر است بنابراين ممكن است تصور كنيد خوردن آن ضرري ندارد اما جويدن قطعات سخت يخ ميتواند دندانهايتان را لب پر كرده و يا حتي دچار ترك خوردگي كند. اگر جويدن يخ موجب تحريك بافت نرم داخل دندان شود، دندان درد مكرر حاصل آن خواهد بود.غذاهاي داغ و سرد ممكن است موجب درد سريع و شديد و ناگهاني يادندان درد ادامه دار شود. دفعه بعدي كه هوس يخ خوردن كرديد، مقداري آدامس بدون شكر به جاي آن بجويد.

انجام ورزش بدون محافظ دهان

هنگام انجام هر گونه ورزش برخوردي ، بدون محافظ دندان به ميدان نرويد. محافظ دندان يك ابزار پلاستيكي پرسي است كه از رديف بالايي دندانها محافظت مينمايد و بدون آن ممكن است دندان هنگام وارد آمدن ضربه، لب ترك خورده و يا حتي بشكند. محافظ دندان متناسب با خود را ميتوانيد به صورت آماده خريداري كرده و يا از دندان پزشك بخواهيدمحافظ دهان مخصوص شما بسازد.

شيشه شير هنگام خواب

محافظت از دندان هيچ وقت زود نيست. اگر هنگام خواب كودك شير خواره به او شيشه شير يا آبميوه بدهيد، دندانهاي تازه او را در مسير پوسيدگي قرار ميدهيد. كودك ممكن است به خوابيدن با شيشه دردهان، عادت كند و دندانهايش در تمام طول شب غرق در شكر باشند. بهتراست شيشه كودك را خارج از گهواره او بگذاريد.

زيور آلات زبان

زيور آلات زبان ممكن است مد باشد اما وجود يك شي فلزي در دهان به دندان ضربه وارد كرده و ممكن است موجب ترك خوردن آن شود. زيورآلات لب نيز همين خطر را به دنبال دارد. وقتي شي فلزي به لثه ماليده ميشود به آن صدمه وارد كرده و ممكن است منجر به افتادن دندان شود. دهان منبع باكتريها است بنابراين اين زيور آلات خطر عفونت و زخم دهان را افزايش ميدهند. به طور كلي اگر قصد داريد ازاين زيور آلات استفاده كنيد حتما پيش از آن با دندانپزشك مشورت نماييد

دندان قروچ

دندان قروچه به مرور زمان پوشش ميناي دندان را از بين ميبرد. اغلب استرس و عادات خواب موجب دندان قروچه ميشوند بنابراين ممكن است كنترل آن دشوار باشد. در طول روز از مصرف غذاهاي سفت خودداري كنيد تا درد و آسيب ناشي از اين عادت كاهش يابد. ميتوانيد شب هنگام از محافظ دهان استفاده كنيد (ابزاري مخصوص محافظت از دندانها درمقابل دندان قروچه) تا در حين خواب دندانهايتان به خاطر ساييده شدن صدمه نبينند.

شربت سرفه

اين كه قطره و شربت سرفه در داروخانه ها به فروش ميرسد دليل نميشود كه مصرف آن ضرري نداشته باشد. بيشتر شربت سرفه ها پر از شكر هستند بنابراين پس از مصرف آنها دندانهايتان را خوب مسواك بزنيد. فرقي نميكند شكر چسبيده به دندانهايتان از شربت سرفه بوده يا شكلات، در هر صورت موجب تخريب دندان ميشود. شكر با پلاكهايي كه روي دندانها چسبيده اند، واكنش ميدهد، سپس باكتريهاي موجود در پلاكها شكر را به اسيد تبديل ميكنند كه ميناي دندان را حل ميكند و موجب تشكيل سوراخهاي ريز در دندان ميگردد.

پاستيل و آدامس

همه خوراكيهاي شيرين پوسيدگي دندان را تسريع ميكنند اما برخي از شكلاتها تاثير مخربتري دارند. آدامس مدتها در دهان قرار دارد وساعتها محتواي شكر آنها بر روي دندان باقي مانده و به اسيد تبديل شده و اين اسيد در تماس با مينا قرار دارد. اگر ميخواهيد آدامس وپاستيل بخوريد به جاي يك ميان وعده جدا، آن را در همراه يك وعده غذايي مصرف كنيد. در حين غذا بزاق بيشتري ترشح ميشود كه اسيد ومواد باقيمانده شكلات را تا حدي ميشويد و پاك ميكند.

نوشابه

شكلات تنها منبع شكر دريافتي نيست. نوشابه ها 11 قاشق چايخوري شكر در هر جيره غذايي دارند. علاوه بر آن نوشابه حاوي اسيد سيتريك و اسيد فسفريك است كه ميناي دندان را ميزدايد. نوشابه هاي رژيمي اگر چه شكر ندارند اما اسيد بيشتري به شكل شيرين كننده مصنوعي دارند.

باز كردن همه چيز با دندان

باز كردن بطري و پاره كردن پلاستيك با دندان ممكن است مرسوم باشد اما يكي از عادات بدي است كه دندانها را خراب ميكند. استفاده از دندان به عنوان ابزار ميتواند موجب لب پر شدن يا ترك خوردن آن شود. به جاي اين كار هميشه يك قيچي و در باز كن كوچك همراه خودداشته باشيد. دندانهاي شما فقط براي خوردن طراحي شده اند.

نوشيدني هاي انرژي زا

ترديدي وجود ندارد كه نوشيدنيهاي ورزشي سرد پس از ورزش احساس انرژي و طراوت ميبخشند اما اين نوشيدنيها معمولا محتواي شكر زيادي دارند و همانند شكلات و نوشابه به ميناي دندانهاي شما حمله اسيدي ميكنند. اگر اين نوشيدنيها را به طور مكرر مصرف كنيد دندانهايتان دچار پوسيدگي ميشوند. يك راه بهتر جلوگيري از بي آب شدن بدن درباشگاه، مصرف آب بدون كالري و شكر است.

آبميوه

آبميوه سرشار از ويتامين و آنتي اكسيدانها است اما متاسفانه بيشتر آنها مقدار زيادي شكر نيز دارند. برخي از آبميوه ها به اندازه نوشابه شكر دارند. به عنوان مثال در نوشابه پرتقال تنها 10 گرم شكر بيشتري نسبت به آبميوه پرتقال وجود دارد. ميوه ها قند طبيعي دارند بنابراين به دنبال آبميوه هايي باشيد كه شكر افزودني ندارند. همچنين ميتوانيد با افزودن مقداري آب به آبميوه حاوي شكر،مقدار شكر آن را كاهش دهيد.

چيپس سيب زميني

باكتريهاي موجود در پلاك دندان غذاهاي نشاسته اي را نيز به اسيد تبديل ميكنند. حمله اين اسيد به دندان بيست دقيقه طول ميكشد و اگر غذا بين دندانهايتان باقي مانده باشد يا مرتب ميان وعده مصرف كنيد، مدت اين حمله طولاني تر نيز خواهد بود. پس از مصرف چيپس سيب زميني يا غذاهاي نشاسته اي ديگر كه ممكن است بين دندانها باقي بمانند، نخ دندان بكشيد.

ميان وعده مداوم

ميان وعده ها باعث ميشوند بزاق كمتري در حين غذا ترشح شود و بنابراين ذرات غذا مدت بيشتري در دهانتان باقي بمانند. از ميان وعده به دفعات زياد خودداري كنيد و از ميان وعده هاي كم شكر و كم نشاسته مانند هويج، بيشتر استفاده كنيد.

جويدن مداد

برخي افراد هنگام تمركز بر كار يا مطالعات مداد يا خودكار خودرا ميجوند. اين كار همانند جويدن يخ، به دندانها صدمه ميزند. زماني كه دوست داريد چيزي بجويد، آدامس بدون شكر انتخاب بهتري است. جويدن جريان بزاق را تحريك ميكند، بزاق موجب تقويت و استحكام دندانها ومحافظت از آنها در مقابل اسيدهاي از بين برنده مينا ميشود.

قهوه

رنگ تيره قهوه و اسيديته قهوه به مرور زمان موجب زرد شدن دندانها ميشود. خوشبختانه لكه حاصل با روشهاي مختلف سفيد كردن دندان به راحتي پاك ميشود. در صورتي كه نگران تغيير رنگ دندان خودهستيد با دندانپزشك صحبت كنيد.

سيگار كشيدن

سيگار و محصولات ديگر تنباكو مانند قليان، زرد شدن دندانها وبيماريهاي لثه كه منجر به افتادن دندان ميشوند را در پي خواهد داشت.همچنين تنباكو موجب سرطان دهان، لب و زبان ميشود. اگر به دنبال يك دليل ديگر براي ترك سيگار هستيد، به چهره خود هنگام لبخند فكر كنيد.

نوشيدني هاي الكلي

نوشيدني هاي الكلي ميناي دندان را خراب كرده و موجب ايجاد لكه هاي زبر در آن ميشوند كه دندان را مستعد لكه و پوسيدگي مينمايد.

زياده روي در خوردن

زياده روي در خوردن اغلب شامل مصرف مقدار زيادي شيريني ميشود كه به پوسيدگي دندان منتهي ميگردد. پرخوري دوره اي پاكسازي (پرخوري وسپس استفراغ عمدي) براي دندان مخرب تر نيز هست چون اسيدهاي قوي موجود در مواد استفراغي، دندان را فرسايش داده و آن را ضعيف و شكننده ميكنند. اين اسيدها موجب بوي بد نفس نيز ميگردند. بوليميا (پرخوري عصبي) ميتواند انواع مشكلات سلامتي براي فرد ايجاد كند بنابراين در صورت چنين مشكلي بايد به پزشك مراجعه كنيد.

1394/12/16
Powered by DorsaPortal