شبکه بهداشت و درمان عباس اباد
۱۴۰۰ دوشنبه ۴ بهمن
br ENGLISH
تاریخچه

 

تاریخچه شهر عباس آباد
 

عباس‌آباد از شهرهای شهرستان عباس‌آباد واقع در ناحیه شمالی ایران است. این شهر از شمال به دریای خزر، از جنوب به شهرستان کلاردشت، از غرب به شهر نشتارود و از شرق به شهر سلمان‌شهر (متل قو یا ساقی کلایه سابق) متصل می‌گردد. شهر عباس‌آباد بر اساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1395 جمعیتی بالغ بر 13٫482 نفر را داراست و مردم آن به زبان مازندرانی از نوع کلارستاقی گویش می‌کنند. همچنین شهرهای کلارآباد و سلمانشهر زیر مجموعه اداری آن می‌باشند.

 

نام تاریخی منطقه عباس‌آباد لنگا است. نام لنگا به سال 277 ه‍.ق (در حدود 1100 سال پیش) به عنوان یکی از آبادی‌های غرب طبرستان برای اولین بار در تاریخ مازندران آمده‌است. از لنگا در زمان‌های قبل از حکومت علویان همیشه به عنوان یک آبادی از ولایات رویان یاد شده‌است. در گذشته منطقه رویان از شهرستان نور، نوشهر، چالوس، تنکابن و گاهی مرز غربی آن تا رودسر ادامه می‌یافت. همچنین دو گویش طبری کجوری و طبری کلارستاقی زیر مجموعه گویش کهن طبری رویانی هستند که از شهرستان نور تا شهرستان تنکابن گویش می‌شود. گویش طبری رویانی زبان حکام اسپهبد رویان نیز بوده‌است.

لینگا در زبان مازندرانی به معنی تراش یافته‌است و مخفف واژه مالینگا مازندرانی است. مالینگا در زبان مازندرانی به محل اطراف و پایگاه گفته می‌شود. همچنین واژه لینگ و لنگ در زبان مازندرانی به معنای پا است.

نام لنگا در ارتباط با بندر و خلیجی بوده‌است که کشتی کوچک در ان لنگر انداخته و پهلو می‌گرفته‌اند. خلیج لنگا توقف گاه ابی بزرگ جهت بارگیری و حمل و نقل بشمار می‌رفت. بمناسبت وجود خلیج و بندر آباد این حدود لینگا و لنگرگاه نام گرفت.

چارلز فرانسیس مکنزی که در سال 1859 میلادی از این محل عبور کرده چنین وصفی در خصوص آن ارائه می‌دهد: «به دره زیبایی (عباس‌آباد) رسیدیم، این ده موقعیت خوبی دارد و روی پشته‌ای سرسبز و به فاصله کمی از کنار دریا قرار دارد. موقعیت عباس‌آباد از دهات بسیاری که تاکنون دیده بودم مناسبتر می‌نمود. نام این ده به شاه عباس مربوط نیست و نام یکی از اهالی محل است که بانی آن بوده… در این ده بیست و پنج خانه هست. یک قبرستان دارد که مانند سایر قبرستان‌های ایران، هیچگونه تزئیناتی نداشت.

در کتاب لنگا نوشته علی اصغر یوسفی نیا در مورد عباس آباد چنین نگاشته شده است شهر عباس آباد که مرکز لنگای امروز است از آبادی های جدید التاسیس بشمار میرود هر چند با توجه به تعداد نسل هایی از مهاجران که در این مکان زیسته اند شمار عمر آبادی را به بیش از دویست سال میرساند ولی در تاریخ و اسناد و نوشته های قدیمی نشانی بیش از یک قرن و نیم ندارد برای آشنایی بیشتر با گذشته های دور تر عباس آباد اشاره ای میشود به لنگا که در تقسیمات کشوری جدید به نام دهستان لنگا رود و در تقسیمات گذشته به نام دهستان عباس آباد نام گذاری شده است

نام لنگا به سال 277 ه.ق (در حدود 1100 سال پیش ) برای اولین بار در تاریخ مازندرا ن آمده است. نام لنگا در ارتباط با بندر وخلیجی بوده است که قایق ها و کشتی های کوچک در آن لنگر انداخته و پهلو میگرفته اند. این خلیج با آبگیری نسبتا وسیع از شمال به جنوب، از ده محمد حسین آباد تا مشهدی سرا ، ادامه میافت.

«لنگا که عباس آباد از توابع آن بود محدود است از مغرب به کاظم رود، از جنوب به ماشالله آباد و از مشرق به اسپچین. الیجه یا پارچه ابریشمی لنگا مشهور است. لنگا از سه قسمت جور بند یا بالا بند و دیگری جیر بند یا پایین بند ومیان بند که همان تپه های کوتاه پر درخت است که جلگه را از ییلاقات جدا میسازد»(نقل از سفر نامه مازندران و استر آباد صفحه 55) از لنگا در زمان های قبل از حکومت علویان همیشه به عنوان یک آبادی از ولایات رویان یاد شده است. در این اشارات بسیار کوتاه هیچگونه نشانه ای که دلالت بر یک بلوک بودن باشد دیده نشده اما در دوره های حکومت علویان بر تنکابن نام لنگا را به عنوان بلوکی با روستاهایی آباد می بینیم.

خرابه های متعددی در نقاط مختلف لنگا قابل رویت است که هر یک نشانه هایی تردید ناپذیر از زیستگاه انسان های پیشین دارد. بندر گاه مشهدی سرا که بنا به نوشته ظهیر الدین مرعشی، شرابه کلا نامیده میشد به مناسبت موقعیت خاص بندری و زیبایی طبیعی منحصر به فرد خود مرکز سراسر آبادی های لنگا و سرزمین تنکابن بود. مشهدی سرا از دیر زمان یعنی حدود ابتدای قرن یازدهم هجری قمری با کاهش آب خلیج لنگا و خارج شدن از حالت بندر، مرکزیت خود را از دست داد. از زمان سلسله قاجاریه و حکومت خاندان خلعتبری بر تنکابن، لنگا به تدریج مرکز جدیدی به نام عباس آباد را شناخت. لنگا که قرن های متمادی به اشکال گوناگون در تاریخ و جغرافیای این خطه مطرح بود به دهی از دهات عباس آباد تغییر شکل داد.

در تقسیمات نوین، شهر عباس آباد بر لنگا فایق آ مد و خود جانشین لنگای فرتوت و قدیمی شد. علی اصغر یوسفی نیا در همان کتاب، موقعیت عباس آباد در یک قرن قبل را که در دو قسمت جداگانه قرار داشت، چنین تشریح می نماید:

«در زمین های واقع بین دو رودخانه محمد حسین آباد رود و عباس آباد رود در مسیر تپه های جنوبی مشرف به جاده ساحلی، خانواری چند سکونت داشتند و آن مکان مازی محله نامیده می شد.» معدودی از ساکنان نیز در محل های واقع در جنوب شعبه نفت فعلی زندگی می کردند. کلیه زمین هایی که دو محله مزبور در آن واقع شده بود، از چهار هکتار تجاوز نمی کرد و بقیه اراضی آن پوشیده از تمشک زار های وسیع و درختان وحشی در هم پیچیده بود. دو محله را توتستانی بزرگ و نیزاری با زمین سخت و باتلاقی از هم جدا می کرد در این زمان (حدود یک قرن قبل) گل کوه از روستا های بزرگ و آباد لنگا محسوب می شد در اثر رونق فراوان گل کوه در این دوره، بازار روزهای متعددی در آن تشکیل شد. گل کوه قدیم در دو طرف خلیج لنگا و در باریک ترین قسمت آن واقع بود و دو چشم انداز وسیع و آبگیر خلیج را در جنوب و شمال خود داشت. شکوه و آبادانی گل کوه با بروز و شیوع دو بیماری وبای نزدیک به سه قرن پیش، لطمه دید و در طاعون سال 1247 هجری قمری به کلی نابود شد. ویرانی گل کوه و فراموش شدن گذشته با شکوه آن به عباس آباد امکان داد تا از زیر سنگینی نام همسایه مشهورش رها شود. اندکی بیش از نیم قرن بعد از آن واقعه که قدرت خاندان خلعتبری در اوج خود بئد چند نفر از آنان در عباس آباد متوطن شدند و علاوه بر قبضه حکومت محلی لنگا، به احداث تاسیسات اربابی پرداختند

سکونت آنان در این آبادی و به دست گرفتن نیروی سیاسی منطقه، اذهان مردم لنگا را متوجه عباس آباد ساخت و نام آن بتدریج گمنامی گذشته اش را از دست داد انتقال سلطنت از قاجاریان به پهلوی و تبعید تعدادی از ملاکین و اربابان سابق و ... سبب تحولات جدیدی در این منطقه گردید، با احداث جاده ساحلی و ساختن پل های بزرگ و کوچک، هجوم کارگران بی شمار به این منطقه آغاز شد و با احداث تعدادی خانه، مغازه و انبار توسط دولت و اسکان داوطلبان، چهره آبادی را که پیش از آن با چند دکان حقیر و خانه های حقیر تر چون زخم خشکیده ای بر پیکر طبیعت وحشی محیط بود به یکباره تغییر داد.

شالوده احداث مدرسه جدید (دبستان فردوسی در سال 1314) و احداث پاسگاه ژاندارمری و احداث حمام و ... در عباس آباد، مرکزیت آن را بر مجموعه آبادی های لنگا وسعت بخشید. به طوریکه در اولین سر شماری سراسری، جمعیت عباس آباد با 718 نفر، بیش از هر یک از روستاها و آبادی های دیگر دهستان لنگا شده بود.

برگرفته از ؛ abbasabad.blogfa.com

 

جمعیت

عباس‌آباد بر اساس آخرین آمار سازمان سرشماری ایران در سال 1395 جمعیتی بالغ بر 13،482 نفر را دارد و مردم آن به زبان مازندرانی با لهجه کلارستاقی گویش می‌کنند همچنین شهرهای کلارآباد و سلمانشهر زیر مجموعه اداری آن می‌باشند.

جمعیت بخش‌ها:

بخش مرکزی:25436

بخش سلمانشهر:16427

بخش کلار:10969

این شهرستان از لحاظ جمعیت در میان شهرستانهای 22 گانه استان مازندران جایگاه 18 را پیش شهرستان‌های گلوگاه، سوادکوه شمالی، کلاردشت و سیمرغ داراست.

 

فرهنگ

مردم عباس‌آباد به زبان طبری کلارستاقی که لهجه ای از زبان مازندرانی می‌باشد سخن می‌گویند، این زبان در منطقه عباس‌آباد دارای ادبیات شفاهی غنی می‌باشد. همچنین رقص‌های مازندرانی همچون دروم تکدست و چکه‌سما در بین مردم این شهر رایج است. از رسومات سنتی مردم عباس‌آباد می‌توان به تیرماه سیزده، نوروزخوانی، چله شو، آفتاب خواهی، باران خواهی، آیین سنتی 26 عید ماه، نوروز ، لال شو ، تیرگان و … اشاره کرد.

 

ورزش

مردم عباس‌آباد به ورزش پهلوانی علاقهٔ بسیاری دارند. شهر عباس‌آباد در کشتی لوچو، کشتی چَکِ چیشت، کشتی میس میسی و دیگر کشتی‌های محلی مازندرانی دارای قهرمانان شاخصی بوده‌است. مردم عباس‌آباد در رشته‌های رزمی همچون کشتی، وشوو و تکواندو دارای قهرمانان نامی کشوری و جهانی بوده‌اند. همچنین جوانان این شهر در رشته‌های تیمی همچون فوتبال، فوتبال ساحلی، فوتسال، والیبال، والیبال ساحلی نیز فعال هستند.

 

روستاها

این شهرستان دارای روستاهای زیادی است. بورآیش، مشهدی سرا، سیدمحله، کاظم‌کلا، کلاکرده، پلنگ‌کلا، سر لنگا، ماشال آباد، پرچ ور، هردورود، محمدحسین آباد، امرجکلا، شل محله ،کورکلا (شهیدمحله)، بالا پسنده و پایین پسنده، دراسره،خشکلا، تازه آباد، تیلور سر، جمشید آباد، چارز، کیاده، یالبندان، خوشامیان، اسبچین، جیسا شرقی، جیسا غربی، کرکاس، بااوج خیل شجاع محله (شل محله)، دانیال و

 

اشتغال

شغل اصلی مردمان این شهر کشاورزی و باغداری می‌باشد. کشت برنج در فصل بهارآغاز شده و تا اواسط تابستان برداشت می‌شود. کیوی، پرتغال، نارنگی از مهم‌ترین محصولات باغداری این شهر می‌باشد. همچنین پرورش گل و گیاه در این شهر رونق بسیاری دارد.

 

صادرات گل

شهرستان عباس‌آباد با داشتن 54 هکتار گلخانه و 109 هکتار فضای باز یکی از قطب‌های تولید گل و گیاه مازندران است و 102 بهره‌بردار در زمینه پرورش گل و گیاه در مناطق کلاراباد، سلمانشهر و عباس‌آباد مشغول فعالیت هستند.

 

معضلات شهری

باگسترش روزافزون شهرک‌سازی مناظر سرسبز این شهر در خطر نابودی قرار گرفته‌است. این فرایند به قدری شدت یافته که اکثر مردم اقدام به فروش زمین‌های کشاورزی خود نموده‌اند.

 

جاذبه‌های توریستی
 
 

جنگل مازیچال

جنگل مازیچال یکی از قشنگ‌ترین جنگل‌ها و ییلاق‌های شمال ایران است. جنگل‌های این ناحیه در دسته جنگل‌های هیرکانی قرار می‌گیرد، یعنی قدمت آن به دورهٔ سوم زمین‌شناسی می‌رسد. همه جا پر از درختان بلوط، افرا و کاج سوزنی‌ست و تمشک، توت، سیب، گلابی، فندق، زغال‌اخته، آلو جنگلی، زرگ، ازگیل و زالزالک هم پیدا می‌کنید.

پارک ملی خشکه داران

این پارک حد فاصل نشتارود و شهرستان عباس‌آباد در کنار جاده واقع شده، این منطقه حفاظت شده به عنوان تنها جنگل جلگه ای و بکر و از آخرین بازمانده‌های اکوسیستم‌های جنگلی جلگه ای شمال ایران با مساحت تقریبی 2 میلیون و 600 هزار متر مربع مساحت به‌شمار می‌رود.

انواع مختلف گونه‌های جانوری و گیاهی مثل توسکا از نوع کرک که در ایران رو به انقراض است سه قلو انجیلی، انار، ممرز، بلوط، لیکلی یا کرات خرمندی، لرگ، ملج، انواع مهم شمشاد، ازگیل جنگلی و یاس وحشی در این جنگل وجود دارد.

گونه‌های متنوع و فراوان جانوری نیز از قدیم در آن زندگی می‌کردند. حیواناتی مثل شغال، گرگ، خوک، گربه وحشی و پرندگانی مثل حواصیل خاکستری، قره، غاز، مرغابیها، دار غاز باکلان، اگوت بزرگ و کوچک. در حاشیه این منطقه نیز یک موزه تاریخی طبیعی ایجاد شده که مجموعه تاکسیدرمی از حیوانات وحش شمال ایران در آن به نمایش گذاشته شده.

جاده جنگلی کلاردشت به عباس‌آباد

جاده جنگلی کلاردشت به عباس‌آباد یکی از زیباترین جاده‌های ایران است. این جاده کلاردشت را به عباس‌آباد وصل می‌کند.

 

اماکن مذهبی

ازاماکن مذهبی این شهر می‌توان به بقعه سیدکیا ابوالحسن واقع در روستای زیارت ور از توابع دهستان لنگا در شهرستان عباس‌آباد قرار دارد اشاره کرد. به اجماع مورّخان، سیّد ابوالحسن المؤید باللَّه از رهبران زیدیّه می‌باشد.

مشاهیر و افراد مشهور

· محمد زهری

· سعید احمدعباسی

تقسیمات کشوری

· بخش مرکزی:

o

§ شهر عباس آباد

o دهستان لنگارود شرقی

o دهستان لنگارود غربی

· بخش سلمانشهر:

o

§ شهر سلمانشهر

o دهستان کلارآباد غربی

· بخش کلار:

o

§ شهر کلارآباد

o دهستان کلار شرقی

o دهستان کلار غربی

شبکه بهداشت و درمان عباس آباد در سال 92 از شبکه بهداشت و درمان تنکابن منفک شده و تاکنون در حال رشد و توسعه می باشد. ساختمان ستاد شبکه در خیابان اصلی شهر قرارداشته و استیجاری می باشد.
1399/11/27
Powered by DorsaPortal